Copyright © Grzegorz Liberacki All Rights Reserved
K. k. Landwehr-Infanterie-Regiment
Neu-Sandec Nr. 32
K. k. Landwehr-Infanterie-Regiment Neu-Sandec Nr. 32
Tak było w tym przypadku. W związku z moimi zainteresowaniami dotyczącymi armii Austro-Węgierskiej oprócz strony internetowej założyłem również fanpage poprzez, który zgłosił się znajomy z Czech chwaląc się, że jego pradziad służył w tymże pułku, na dowód przesłał zdjęcia pamiątek; nieśmiertelnik, sygnet i zegarek należący do przodka, niestety zdjęć żadnych nie posiadał. Gdy zapytałem się o nazwisko i imię przodka zabrzmiało ono jakoś znajomo. Przeglądnąłem moje zbiory poczty polowej i znalazłem dwie pocztówki fotograficzne z żołnierzami 32 pułku, które wysłał z frontu mąż do żony 16 kwietnia 1917 roku do miejscowości Gruszów, przesłałem mu skany pocztówek i ... okazało się, że jest to korespondencja jego pradziadka do jego prababki i na zdjęciu wśród innych żołnierzy (u góry drugi od lewej) stoi jego przodek, którego po raz pierwszy zobaczył właśnie na tym zdjęciu.
Można by powiedzieć przypadek, ale żeby zaistniał taki "przypadek" trzeba zacząć interesować się i zacząć poszukiwać. Ja ze swojej strony deklaruje pomoc w rozpoczęciu takich poszukiwań, oczywiście na miarę swoich skromnych możliwości i wiedzy.
Do rozpoczęcia poszukiwań pomocne będą między innymi takie dane jak: Imię i Nazwisko, data urodzenia, miejsce zamieszkania, data i miejsce śmierci (w czasie działań wojennych), poczta wysyłana przez i do żołnierza, zdjęcia itp.
Pozdrawiam i zapraszam do kontaktu.
Grzegorz Liberacki
Przodkowie w armii Austro-Węgierskiej
Czasem zdarza się, że w rodzinnych archiwach znajdujemy stare zdjęcia, dokumenty, listy czy karty pocztowe naszych przodków, na zdjęciach widnieją osoby w mundurach nie znanej nam armii, czasem z opowieści rodzinnych dowiadujemy się, że nasz dziad lub pradziad brał udział w walkach Wielkiej Wojny. O ile w przypadku Legionów Polskich, żołnierzy polskich można poznać po charakterystycznym orzełku legionowym na czapce, to w przypadku gdzie na czapce zamiast znanego nam orła widnieje "bączek" z literami FJI lub K mamy problem z identyfikacją formacji wojskowej.
W miarę posiadanej przeze mnie wiedzy i umiejętności staram się pomóc w przywróceniu pamięci o polskich żołnierzach w mundurach armii austro-węgierskiej. Czasami udaje się zidentyfikować pułk w którym służyła dana osoba, czasem udaje się zlokalizować miejsce pochówku żołnierza a czasem okazuję się, że w grupie anonimowych żołnierzy ze zdjęcia, znajduje się osoba o której słyszeliśmy w rodzinnych opowieściach ale nigdy jej nie widzieliśmy.