Imię i nazwisko:
Twój e-mail:
Temat wiadomości:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Przodkowie w armii Austro-Węgierskiej 

 

Czasem zdarza się, że w rodzinnych archiwach znajdujemy stare zdjęcia, dokumenty, listy czy karty pocztowe naszych przodków, na zdjęciach widnieją osoby w mundurach nie znanej nam armii, czasem z opowieści rodzinnych dowiadujemy się, że nasz dziad lub pradziad brał udział w walkach Wielkiej Wojny. O ile w przypadku Legionów Polskich, żołnierzy polskich można poznać po charakterystycznym orzełku legionowym na czapce, to w przypadku gdzie na czapce zamiast znanego nam orła widnieje "bączek" z literami FJI lub K mamy problem z identyfikacją formacji wojskowej.

W miarę posiadanej przeze mnie wiedzy i umiejętności staram się pomóc w przywróceniu pamięci o polskich żołnierzach w mundurach armii austro-węgierskiej. Czasami udaje się zidentyfikować pułk w którym służyła dana osoba, czasem udaje się zlokalizować miejsce pochówku żołnierza a czasem okazuję się, że w grupie anonimowych żołnierzy ze zdjęcia, znajduje się osoba o której słyszeliśmy w rodzinnych opowieściach ale nigdy jej nie widzieliśmy.

Można by powiedzieć przypadek, ale żeby zaistniał taki "przypadek" trzeba zacząć interesować się i zacząć poszukiwać. Ja ze swojej strony deklaruję pomoc w rozpoczęciu takich poszukiwań, oczywiście na miarę swoich skromnych możliwości i wiedzy.

 

Do rozpoczęcia poszukiwań pomocne będą między innymi takie dane jak: Imię i Nazwisko, data urodzenia, miejsce zamieszkania, data i miejsce śmierci (w czasie działań wojennych), poczta wysyłana przez i do żołnierza, zdjęcia itp.

 

Pozdrawiam i zapraszam do kontaktu.

 

Grzegorz Liberacki

Tak było w tym przypadku. W związku z moimi zainteresowaniami dotyczącymi armii Austro-Węgierskiej oprócz strony internetowej założyłem również fanpage poprzez, który zgłosił się znajomy z Czech chwaląc się, że jego pradziad służył w tymże pułku, na dowód przesłał zdjęcia pamiątek; nieśmiertelnik, sygnet i zegarek należący do przodka, niestety zdjęć żadnych nie posiadał. Gdy zapytałem się o nazwisko i imię przodka zabrzmiało ono jakoś znajomo. Przeglądnąłem moje zbiory poczty polowej i znalazłem dwie pocztówki fotograficzne z żołnierzami 32 pułku, które wysłał z frontu mąż do żony 16 kwietnia 1917 roku do miejscowości Gruszów, przesłałem mu skany pocztówek i ... okazało się, że jest to korespondencja jego pradziadka do jego prababki i na zdjęciu wśród innych żołnierzy (u góry drugi od lewej) stoi jego przodek, którego po raz pierwszy zobaczył właśnie na tym zdjęciu.

Zdjęcie przodka z armii Austro-Wegierskiej LIR 32 11 Feldkompagnie 1917.IV.16.
Pamiątki po przodku z armii Austro-Wegirskiej z 32 c k Pułku Obrony Krajowej
MANNLICHER M.95
MANNLICHER M.88
Kappenabzeichen MIT GOTT FÜR KAISER UND VATERLAND 1914-1916 LIR 32

K. k. Landwehr-Infanterie-Regiment Neu-Sandec Nr. 32

K. k. Landwehr-Infanterie-Regiment

Neu-Sandec Nr. 32

Kappenabzeichen MIT GOTT FÜR KAISER UND VATERLAND 1914-1916 Schützen Regiment 32

Copyright © Grzegorz Liberacki All Rights Reserved

Maschinengewehr Schwarzlose M.07/12