Przodkowie w armii Austro-Węgierskiej
Czasem zdarza się, że w rodzinnych archiwach znajdujemy stare zdjęcia, dokumenty, listy czy karty pocztowe naszych przodków, na zdjęciach widnieją osoby w mundurach nie znanej nam armii, czasem z opowieści rodzinnych dowiadujemy się, że nasz dziad lub pradziad brał udział w walkach Wielkiej Wojny. O ile w przypadku Legionów Polskich, żołnierzy polskich można poznać po charakterystycznym orzełku legionowym na czapce, to w przypadku gdzie na czapce zamiast znanego nam orła widnieje "bączek" z literami FJI lub K mamy problem z identyfikacją formacji wojskowej.
W miarę posiadanej przeze mnie wiedzy i umiejętności staram się pomóc w przywróceniu pamięci o polskich żołnierzach w mundurach armii austro-węgierskiej. Czasami udaje się zidentyfikować pułk w którym służyła dana osoba, czasem udaje się zlokalizować miejsce pochówku żołnierza a czasem okazuję się, że w grupie anonimowych żołnierzy ze zdjęcia, znajduje się osoba o której słyszeliśmy w rodzinnych opowieściach ale nigdy jej nie widzieliśmy.
Można by powiedzieć przypadek, ale żeby zaistniał taki "przypadek" trzeba zacząć interesować się i zacząć poszukiwać. Ja ze swojej strony deklaruję pomoc w rozpoczęciu takich poszukiwań, oczywiście na miarę swoich skromnych możliwości i wiedzy.
Do rozpoczęcia poszukiwań pomocne będą między innymi takie dane jak: Imię i Nazwisko, data urodzenia, miejsce zamieszkania, data i miejsce śmierci (w czasie działań wojennych), poczta wysyłana przez i do żołnierza, zdjęcia, książeczka wojskowa itp.
Pierwszą kwerendę należy przeprowadzić osobiście; w rodzinnych zasobach archiwalnych, poprzez wywiad z członkami rodziny, w księgach parafialnych etc.
Można skorzystać z zasobów:
- Archiwów Państwowych - https://archiwa.gov.pl/
- Archiwów Diecezjalnych
- Serwisu "Szukaj w Archiwach" - https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/
- Wojskowego Biura Historycznego - https://wbh.wp.mil.pl/pl/
- Österreichische Staatsarchiv - https://www.oesta.gv.at/benutzung/kontakt.html
- Oberösterreichischen Landesbibliothek - https://digi.landesbibliothek.at/viewer/index/
- Národní knihovna České republiky - https://kramerius5.nkp.cz/
W zasobach dwóch powyższych znajdują się:
- Listy Strat (Verlustliste)
- Wiadomości o rannych i chorych (Nachrichten über Verwundete und Kranke)
- Listy jeńców wojennych (Kriegsgefangene)
Bardzo pomocna jest strona Polskiego Towarzystwa Genealogicznego - https://genealodzy.pl/
Pozdrawiam i zapraszam do kontaktu.
Grzegorz Liberacki
Tak było w tym przypadku. W związku z moimi zainteresowaniami dotyczącymi armii Austro-Węgierskiej oprócz strony internetowej założyłem również fanpage poprzez, który zgłosił się znajomy z Czech chwaląc się, że jego pradziad służył w tymże pułku, na dowód przesłał zdjęcia pamiątek; nieśmiertelnik, sygnet i zegarek należący do przodka, niestety zdjęć żadnych nie posiadał. Gdy zapytałem się o nazwisko i imię przodka zabrzmiało ono jakoś znajomo. Przeglądnąłem moje zbiory poczty polowej i znalazłem dwie pocztówki fotograficzne z żołnierzami 32 pułku, które wysłał z frontu mąż do żony 16 kwietnia 1917 roku do miejscowości Gruszów, przesłałem mu skany pocztówek i ... okazało się, że jest to korespondencja jego pradziadka do jego prababki i na zdjęciu wśród innych żołnierzy (u góry drugi od lewej) stoi jego przodek, którego po raz pierwszy zobaczył właśnie na tym zdjęciu.
K. k. Landwehr-Infanterie-Regiment Neu-Sandec Nr. 32
K. k. Landwehr-Infanterie-Regiment
Neu-Sandec Nr. 32
Copyright © Grzegorz Liberacki All Rights Reserved